آیت الله العظمی نوری همدانی

جمعی از ارادتمندان حضرت آیت الله العظمی حاج حسین نوری همدانی مدظله العالی

دیداربا رییس و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم

مرجع عالی مقام :حضور رهبر ی در قم آثار و برکات فراوانی دارد 

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی، حضور مقام معظم رهبری در قم را توام با آثار و برکات فراوانی عنوان کردند.

این مرجع  بزرگ تقلید، در دیدار رییس و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم، با اشاره به مطلب فوق تصریح کردند: به لطف الهی امروز یک نظام ولایی به تمام معنا در ایران اسلامی حکمفرما می باشد.

ایشان ضمن تقدیر از فعالیت های دانشگاه علوم پزشکی قم در راستای خدمات رسانی درمانی و بهداشتی به مردم قم گفتند: از نگاه اسلام، هر کس در هر شغلی که هست باید نسبت به آن شغل امانت دار بوده و کارها را بر اساس موازین صحیح عقلی و شرعی انجام دهد.

حضرت آیت الله العظمی  نوری همدانی یادآور شدند: در نظام اسلامی  اهتمام به مسایل مادی و معنوی باید توامان باشد و علم و عمل با تعهد و اخلاق همراه باشد.

ایشان با تقسیم بندی مسئولیت های انسان به فردی، اجتماعی و شغلی خاطر نشان کردند: آن چه مسلم است این که بدون وجود ایمان و مسایل اعتقادی ، انسان صرفا با علم و عقل خود هیچ گاه به جایی نمی رسد و به کمال مطلوب دست نمی یابد.

معظم له همچنین با تاکید بر لزوم توجه به اصل خودسازی، ادامه دادند: افراد باید سعی کنند ارزش های الهی در جامعه حاکم و ضد ارزش ها مطرود شود.

ایشان افزودند: ساختن جریان های اداری ، سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی و ... همه به دست انسان ها میسر می شود و این انسان است که در سایه خودسازی و شناخت استعدادها و ظرفیت های خدادادی می تواند امور جامعه را سامان ببخشد.

+ نوشته شده در  جمعه 30 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

عکس دیدار آیت الله نوری همدانی با مقام معظم رهبری

دیدار مرجع عالی قدر با ولی امر مسلمین

 حضرت آیت الله العظمی حسین  نوري همداني  در اولين شب سفر رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شهر، در دفتر مقام معظم رهبري در قم با حضرت آيت الله خامنه اي ديدار كردند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 28 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

حدیث ولایت

گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع مردم شهر  قم

  • همبستگي مردم و خواص با قواي سه گانه كشور بايد روزبه روز بيشتر شده و مساعدت ها به ويژه با قوه مجريه كه كارهاي بسياري را بر عهده دارد، افزايش يابد.
  • اگر عنصر دين نبود، ممكن بود مسئولان انقلاب با گرفتن برخي امتيازات، در مقابل دشمن كوتاه بيايند اما دين اسلام اجازه تسليم در برابر ظالم را نمي دهد و عدالت و آزادي و معنويت و پيشرفت را به همراه مي آورد، به همين علت، مسئولان نظام تاكنون در مقابل استكبار كوتاه نيامده اند و از اين به بعد نيز، به بركت دين، به مقابله با دشمنان اسلام و انقلاب ادامه خواهند داد.
  • ماجراي سلمان رشدي، برخي فيلم هاي ضد ديني غربي، كاريكاتورهاي موهن و قرآن سوزي از جمله تلاشهاي ناكام دشمنان دين اسلام است ضمن اينكه در داخل كشور هم، دنباله روهاي آنان با اشاعه بي بند و باري، اباحي گري، عرفانهاي كاذب و حركات مشابه درصدد سست كردن عقايد ديني مردم به ويژه نسل جوان هستند.
  • همچنانكه در 32 سال اخير همه سرمايه گذاريها، طرحها و توطئه هاي دشمنان براي ضربه به دين و متزلزل كردن وفاداري مردم به شكست قطعي منجر شده است از اين پس نيز، اين گونه برنامه ريزيها و اقدامات،‌هيچ نتيجه اي براي دشمنان ملت و نظام، به دنبال نخواهد آورد.
  • علاوه بر عنصر دين، حضور و حمايت مستحكم مردم، پشتوانه ايستادگي مسئولان نظام اسلام است و دشمن نيز به همين علت، وفاداري مردم را نشانه رفته است.
  • دشمن عصباني، سعي كرد با فتنه گري، آثار آن حضور ملي را خنثي كند اما مردم در مقابل فتنه نيز ايستادند و دشمن بار ديگر ناكام شد.
  • فتنه پس از انتخابات، برخلاف انتظار دشمن، بصيرت ملت ايران را بيشتر كرده است.
  • ملت و كشور ايران از اولين سالهاي انقلاب مورد تحريم بوده اند و راه مقابله با آن را بلدند به همين علت، تحريمهاي اخير نيز كه با هدف تشديد فشار برروي مردم و جدا كردن آنها از نظام اسلامي طراحي شده بود،‌همچنانكه مسئولان و مردم مي گفتند و عملاً نيز ثابت شد نتوانست اثر قابل توجهي بر زندگي مردم بر جاي بگذارد.
  • آنها تأثير شگرف روحانيت را در حركات مردم و بيداري ملت درك كرده اند به همين علت به دنبال ترويج اسلام منهاي روحانيت هستند كه بايد هوشيارانه با اين جهتگيري دشمنان مقابله كرد.
  • خواص و عوام بايد وحدت ملي را كاملاً جدي بگيرند البته صرف حرف زدن از وحدت كافي نيست چرا كه وحدت ملي شاخص هايي دارد كه بايد به آن پايبند بود.
+ نوشته شده در  سه شنبه 27 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

دیدار یار ...2

آیت الله نوری همدانی فردا به استقبال مقام معظم رهبری می روند

آيت الله حسين نوري همداني 

همزمان با سفر مقام معظم رهبری به شهر مقدس قم حضرت آیت الله نوری همدانی به استقبال ایشان می رود.
وحید نجف زاده مسئول دفتر حضرت آیت الله نوری همدانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به شهر مقدس قم تصریح کرد: حضرت آیت الله نوری همدانی نیز همگام با علما، طلاب، روحانیان و دیگر اقشار مردمی در مراسم استقبال از ایشان حضور می یابند.

وی با اشاره به اهمیت موقعیت زمانی استقبال پر شور از رهبر فرزانه انقلاب، این استقبال را عامل تقویت انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: استقبال پر شور از ایشان، تجلیل از شخصیتی است که امروز تجلی گاه حکومت اسلامی و در راس نظام قرار دارند و مراسم استقبال از ایشان باید با شکوه خاص و به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

نجف زاده سفر مقام معظم رهبری به شهر مقدس قم را دربردارنده دستاوردها و برکات فراوان ارزیابی کرد و گفت: شهر مقدس قم خاستگاه انقلاب اسلامی و حرم اهل بیت است و حضور رهبر فرزانه انقلاب در این شهر می تواند در ابعاد مختلف حایز اهمیت و منشا خیر و برکت باشد.

مسئول دفتر حضرت آیت الله نوری همدانی تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود و اهمیت جایگاه ولایت فقیه و نظام اسلامی، اهمیت مساله استقبال از رهبری صدچندان است و همه باید در این مراسم شرکت کنیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه 26 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

دیدار یار ...

مردم قم و علما با استقبال پر شور از رهبر انقلاب، ولایتمداری خود را نشان خواهند داد


آيت الله حسين نوري همداني

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با تاکید بر ضرورت استقبال پر شور مردم ،علما و حوزویان از رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ، سفر ایشان به استان قم را منشا خیرات و برکات فراوان برای حوزه های علمیه و این استان دانست.

 حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید پیش از ظهر امروز در آغاز درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد با تبریک سالروز میلاد امام رضا (ع) تشریف فرمایی مقام معظم رهبری به استان قم را خیرمقدم گفت.

وی تصریح کرد: حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی فردا به قم تشریف فرما می شوند و ما باید مساله ورود و استقبال از ایشان را با یک دید وسیع تری مورد دقت و ملاحظه قرار دهیم.

وی با اشاره به جایگاه و موقعیت ویژه و ممتاز استان قم گفت: شهر قم خواستگاه انقلاب اسلامی و آشیانه و حرم اهل بیت و در روایات اسلامی این شهر ازجایگاهی برجسته برخوردار است و لازم است در هر جریان صحیحی قم پیشتاز و پیشگام باشد.

این مرجع تقلید با تاکید بر ضرورت استقبال پر شور مردم، علما و حوزویان از رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: شایسته است شهر قم متمایز از دیگر شهرها تعهد خود را نسبت به نظام و ولایت نشان دهند.

حضرت آیت الله نوری همدانی خطاب به مردم قم و طلاب و فضلا خاطر نشان کرد: استقبال شما استقبال از یک فقیه عادی نیست بلکه استقبال از حاکم و رکنی در نظام اسلامی است که امروز در تمامی عرصه ها به عنوان نظام اسلامی متجلی است و مردم قم، علما و حوزویان با استقبال پر شور از رهبری حرکت خود به تمام معنا را نشان خواهند داد.

این مدرس خارج حوزه علمیه قم، سفر مقام معظم رهبری به استان قم را در بردارنده دستاوردها و برکات فراوان برای این استان و حوزه های علمیه دانست و تاکید کرد: وظیفه علما و اهل قم فردا این است که حضورشان در مراسم استقبال از رهبر فرزانه انقلاب بسیار چشمگیر باشد.

این مرجع تقلید بیان داشت: در سالروز میلاد امام رضا (ع) رکن نظام به قم قدم می نهند، مردم قم، حوزه های علمیه ، طلاب و فضلا باید نشان دهند حامی رهبر و در کنار ایشان هستند و از نظام اسلامی پشتیبانی می کنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه 26 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

اعتراض مرجع معظم

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی :

لوح کوروش ماندگار است یا خون شهداء؟! 

سخنان کوروش را بر روی سنگ نوشته اند تا ماندگار شود، اما آن چیزی که پیام ها، ارزش ها و نظام اسلامی را حفظ می کند خون شهدا است. 

حوزه،‌حضرت آیت الله نوری همدانی،  در دیدار اعضای ستاد کنگره سرداران، امیران، فرماندهان و هشت هزار شهید استان همدان،‌ با تأکید بر ضرورت زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و فرهنگ شهادت و جهاد اظهار داشتند: امروز باید به احیای یاد و خاطره شهدا اهتمام ویژه داشت و در این زمینه ساخت موزه های دفاع مقدس از اقدامات بسیار مناسبی است که در چندین شهر کشور شاهد آن هستیم و باید در استان ها و شهر های دیگر کشور نیز به ساخت آن اهتمام ورزیم.

معظم له در ادامه سخنان خود با تأکید بر شناخت زمان و حوادث آن افزودند:‌ عاقل کسی است که نسبت به حوادث زمان آگاه بوده و با آن ساده برخورد نکند.

ایشان ادامه دادند: در طول تاریخ شاهد وقوع برخی حوادث بوده ایم که عظمت آنها سال ها بعد روشن می گردد، همچون هجرت تاریخی امام رضا (ع) به خراسان و با وقوع انقلاب اسلامی ایران که بسیار پر عظمت و با شکوه بود.

این مرجع تقلید تصریح کردند: ‌باید نسبت به شناخت فرهنگ انقلاب و عوامل پیشرفت آن همت گمارد و با شناسایی آسیب ها نسبت به اهداف دشمنان و کینه توزان آگاه گردیم.

معظم له یادآور شدند: انقلاب اسلامی ایران، انقلابی ولایی، دینی و صد در صد اسلامی است و نمی توان آن را با دیگر انقلاب های جهان مقایسه کرد.

ایشان با اشاره به برخی از تحولات انقلاب اسلامی ایران، ابراز داشتند: ‌از بین بردن استبداد،‌آگاه نبودن مردم و دین را به متن جامعه درآوردن از جمله مهم ترین این تحولات به شمار می رود.

معظم له تصریح کردند:‌در دوران ستم شاهی مردم از پاسبانان ترس داشتند، اما امروز مردم پرسنل و نیروهای انتظامی را ضامن آرامش و امنیت جامعه دانسته  و آنان نیز با اقتدار و شهامت در مقابل دیگر کشورها ایستاده اند.

ایشان، اقتدار نظام اسلامی را مدنظر قرار دادند و گفتند: بر اساس همین اقتدار بود که چند روز  پیش شاهد استقبال عظیمی از ریاست جمهوری در لبنان بودیم.

این مرجع تقلید شیعیان در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر حفظ ارزش های اسلامی و احیای یاد و خاطره شهدا،‌ به دوران دفاع مقدس و نقش روحانیون در آن اشاره کرده و یادآور شدند: در طول این دوران مقدس و در بین اقشار مختلف، هیچ قشری به اندازه روحانیون، شهید تقدیم اسلام نکرد.

معظم له خاطر نشان کردند: سخنان کوروش را بر روی سنگ نوشته اند تا ماندگار شود، اما آن چیزی که پیام ها، ارزش ها و نظام اسلامی را حفظ می کند خون شهدا است .

+ نوشته شده در  دوشنبه 26 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر1

مرجع عالی قدر:

استقبال باشکوه از فرزند حوزه، وظیفه ماست 

حضرت آيت‌الله نوري‌همداني امروز در درس خاج فقه خود در مسجد اعظم با تبریک میلاد پر برکت امام علی‌بن موسی‌الرضا‌(ع) به استقبال پر شور و چشمگیر مردم قم در سفر مقام‌ معظم‌ رهبری به عش آل‌محمد‌(ص) اشاره کرده و اظهار داشتند: فردا استقبال مردم قم از یک فقیه عادی نیست، بلکه از یک حاکمی است که رکن حکومت و نظام اسلامی است که در تمام جهان متجلی است.

ایشان افزودند: شعله ورود رهبر معظم انقلاب به قم و استقبال از ایشان دید وسیعی می‌خواهد که با دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: آیت‌الله خامنه‌ای رکن نظام اسلامی است و جمهوری اسلامي در ایشان متجلی است.

این استاد خارج فقه حوزه با بیان این که تا حکومت درست نشود، هیچ کاری درست نخواهد شد، بیان داشتند: بعد از قرن‌ها امروز انقلاب ایران وسیله‌ای فراهم کرد تا نظام اسلامی به وجود آید و باعث سرافرازی مسلمانان و تشیع شود.

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی گفتند: ایران امروز قطبی در دنیا است و نشان دهنده نظام ولایی است باید این زمان را کاملا درک کنیم و در راستای اهداف آن قدم برداریم.

ایشان تصریح کردند: سفر مقام‌ معظم‌ رهبری به قم با سایر شهرها کاملا فرق دارد؛ چرا که قم خاستگاه انقلاب اسلامی است، و روایات فراوانی درباره قم و اهل آن در آخرالزمان بیان شده است.

معظم‌له ادامه دادند: قم به عنوان آشیانه اهل‌بیت‌(ع) باید تعهد خود را نسبت به نظام اسلامی در استقبال از ولی‌امر مسلمین به تمام دنیا نشان دهد.

این مرجع تقلید افزودند: امروز تنها نظام صحیح و مشروع، نظام جمهوری اسلامی ایران است که در راس آن ولی‌فقیه قرار دارد؛ بنابراین قبولی اعمال و هر حرکتی مشروط به پذیرفتن ولایت است.

ایشان تصریح کردند: مقام‌ معظم‌ رهبری فرزند حوزه علمیه هستند که در راس نظام اسلامی قرار دارند وظیفه داریم استقبال چشمگیر و پررنگی از رهبر معظم انقلاب  داشته باشیم. 

+ نوشته شده در  دوشنبه 26 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

از نگاه دیگران

من بسیجی آیت‌الله هستم نه آیت‌الله بسیجی

حسین قدیانی با حضور در نشست "رسالت دانشجو " در دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخت.

حسین قدیانی نویسنده کتاب "نُه ده " در نشست "رسالت دانشجو " که با حضور دانشجویان جدیدالورود دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران از سوی بسیج دانشجویی این دانشکده در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت:‌ بسیجی بودن مقدم بر دانشجو بودن است.

وی اظهار داشت:‌ به بهانه کتاب «نه ده» به دیدار آیت‌الله نوری همدانی می‌رفتم در اتوبان به این فکر کردم که در هنگام دیدار آیت‌الله نوری همدانی چه سخنانی را به وی بگویم و به همین دلیل متنی را نوشتم.

قدیانی اضافه کرد:‌ آیت‌الله نوری همدانی از آن متن خوشش آمد و آنرا از من گرفت و به بنده گفت که فقط یک جای آن ایراد داشت که شما به جای بسیجی آیت‌الله به بنده گفتید آیت‌الله بسیجی.

+ نوشته شده در  شنبه 24 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر

آیت‌الله العظمی  نوری همدانی زمان سفر خود به خراسان شمالی را تغییر داد

آيت الله نوري همداني

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خراسان شمالی، از تغییر زمان سفر حضرت آیت‌الله نوری همدانی به این استان خبر داد.
حجت‌الاسلام مهدوی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خراسان شمالی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا از تغییر زمان سفر حضرت آیت‌الله نوری همدانی به این استان خبر داد.

وی افزود: با توجه به سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی به شهر مقدس قم، زمان سفر حضرت آیت‌الله نوری همدانی به خراسان شمالی تغییر کرد.

حجت‌الاسلام مهدوی خاطر نشان کرد: سفر این مرجع تقلید پس از سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد که در زمان حضورشان به این استان با علما، روحانیان، طلاب،‌ نخبگان، خانواده شهدا و اقشار مختلف مردم دیدار و گفت‌وگو خواهند داشت.

گفتنی است پیش از این قرار بود حضرت آیت الله نوری همدانی 27 مهر ماه به استان خراسان شمالی سفر کند که با توجه به همزمانی این تاریخ با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در شهر قم، این مرجع تقلید زمان سفر خود به خراسان شمالی را به تعویق انداخت.

+ نوشته شده در  شنبه 24 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبرویژه

مرجع عالی قدر :حتي يک شاهي از هيچ‌کس دريافت نکرده‌ام

آيت‌الله  العظمی نوري همداني در پاسخ به سؤال يکي از طلاب مبني بر دريافت مبالغي از برخي منابع، تصريح کرد: بنده حتي يک شاهي از هيچ‌کس دريافت نکرده‌ام.

 اين مرجع عالی قدر تقليد در درس خارج خود ضمن قدرداني از پيگيري طلاب افزود: مردم حق دارند که اين گونه سؤال‌ها را پرسيده و جواب بشنوند؛ به طور کلي هر وقت ابهاماتي پيش مي‌آيد، بايد مطرح و پرسيده شود تا شايعاتي پخش نشده و عده‌اي به آن دامن نزنند.

ایشان  در ادامه با تفسير خطبه 171 نهج‌البلاغه مربوط به جنگ جمل گفت: جبهه‌هاي حق عليه باطل همواره وجود داشته و به عبارتي تاريخ در حال تکرار است.

اين مرجع تقليد تصريح کرد: عده‌اي از انسان‌ها در طول تاريخ به خاطر هوي و هوس و غريزه نفساني دچار طمع شده و به مبارزه با حق و حقيقت برخواسته‌اند و اين جدال‌ها باعث شده تا جبهه‌ باطل همواره در مقابل جبهه‌حق قرار گيرد.

آیت الله العظمی  نوري همداني نقش تاريخ را در فرهنگ بشري بسيار مؤثر ارزيابي کرد و با اشاره به جنگ جمل اظهار كرد: بايد ارزيابي و ريشه‌يابي اين گونه جدال‌ها، از آنها عبرت گرفت، تا اگر در آينده حادثه‌اي مشابه‌اي روي داد، انسان آگاهي‌هاي لازم را براي برخورد با آن داشته باشد.

+ نوشته شده در  شنبه 24 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

مرجع تقلیدي از نگاه مرجعی دیگر

آیت الله العظمی نوری همدانی :

 فضایل آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی به رشته تحریر درآید

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی گفتند: آیت‌الله‌العظمی فاضل‌لنکرانی در نهضت امام خمینی‌(ره) جز کسانی بودند که همیشه زیر پرچم حضرت امام‌(ره) در حرکت بودند.

 معظم‌له  در دیدار دست‌اندرکاران تهیه برنامه مستند با عنوان «آیت‌الله فضیلت» به مناسبت بزرگداشت مقام علمی، فقهی و اخلاقی مرحوم آیت‌الله‌العظمی فاضل‌‌لنکرانی اظهار داشتند: مرجعیت، مسئله‌ای است که بر اساس تغییر زمان‌ها تفاوت ایجاد می‌کند.

ایشان افزودند: زمانی مرجع کارش تنها رساله نوشتن و فتوا بود و از صحنه اجتماع، سیاست، فرهنگ، پدیده‌ها و رخدادها دور بود، اما امروز در مرجعیت بر اساس قیام حضرت امام‌(ره) تحول همه جانبه به وجود آمده و در اجتماع اثر گذار سرنوشت‌ساز و نقش آفرین شده است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: اگر مرجعی از لحاظ بیداری، آگاهی تسلط بر اوضاع زمان، نفوذ در فرهنگ و اجتماع دارای صفات جامع باشد، فقدانش برای جامعه فاجعه بزرگی است.

استاد خارج فقه حوزه علمیه با اشاره به خصوصیات مرحوم آیت‌الله‌العظمی فاضل‌لنکرانی بیان داشتند: آن مرحوم از لحاظ جامعیت و احاطه فکری به مسایل جهان و زمان دارای خصوصیات خاص بود و در انقلاب اسلامی نیز همگام با دیگران پیرو امام‌(ره) بودند.

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی اظهار داشتند: ایشان یک مرجع آگاه بودند که کلام، فتوا، حکم و نصیحتشان بسیار تاثیرگذار بود و فقدان ایشان برای جهان اسلام فاجعه بسیار بزرگی بود.

ایشان افزودند: آن مرحوم مرجعی ممتاز بودند که علاوه بر اندیشه و فکر خاص، در مقام علمی نیز در سطح بالایی قرار داشتند، اهل قلم رسا و فکر و تبلیغ نافذ بودند و تالیفات ایشان آثاری جاوید است.

معظم‌له خاطرنشان کردند: این عالم فقید مطالب را طوری بیان می‌کردند که برای همه کس قابل فهم باشد و با این که مطالب علمی و قوی بود اما آن را حلاجی و روشن می‌کردند.

این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود با اشاره به فتنه سال 88 و تدبیر بالای مقام‌ معظم‌ رهبری در خاموش کردن این فتنه اظهار داشتند: در فتنه سال 88 متاسف بودم که مرحوم آیت‌الله‌العظمی فاضل در قید حیات نیستند و می‌دانستم که اگر ایشان بودند با همکاری همدیگر می‌توانستیم نقش مهمتری ایفا کنیم.

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی با بیان این که مردم باید قدردان خدمات بزرگ آیت‌الله فاضل باشند، گفتند: آن مرحوم علی‌رغم سن کم در درس آیت‌الله‌العظمی بروجردی و حضرت امام‌(ره) حضور مستمر داشتند و از لحاظ ذهن، ذکاوت قلم و بیان یک فرد ممتازی بودند که تقریراتی از آیت‌الله بروجردی نیز نوشته‌اند.

ایشان ادامه دادند: با آیت‌الله فاضل چندین سال در درس حضرت امام‌(ره) شرکت می‌کردیم، اما سبک فکر و اندیشه خاص داشته و ابتکارات زیادی ارائه می‌نمودند و ما هم به اندازه خود مطالب ابتکاری را بیان می‌کردیم و حضرت امام‌(ره) نیز با نظر به خصوص و احترام خاصی که به مرحوم آیت‌الله فاضل داشتند جواب می‌دادند.

معظم‌له در پایان یادآور شدند: فضایل و کلمات ایشان بسیار زیاد است و ما انتظار داریم آقازاده ایشان حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد جواد فاضل‌ کتابی در فضایل، امتیازات، برجستگی‌ها و خدمات ایشان بنویسند و مکاتباتی که بین ما و مرحوم آیت‌الله فاضل بوده در اختیار ایشان قرار می‌دهیم.

+ نوشته شده در  شنبه 24 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

اسنفتائات -7

پرسش:
اگر پزشك معالج از حاملگى بيمار سوال نكند و بيمار هم پزشك را در جريان قرار ندهد در صورتى كه دارو و يا روش تشخيصى مورد استفاده منجر به ضرر و عارضه شود مسئوليت بر عهده كيست؟
پاسخ:
اگر پزشك در عدم سوال خود تقصير كرده باشد - ظاهراً هم همينطور است - مسئول است.
پرسش:
اگر پزشك معالج از حاملگى بيمار سوال نكند و بيمار هم پزشك را در جريان قرار ندهد در صورتى كه دارو و يا روش تشخيصى مورد استفاده منجر به ضرر و عارضه شود مسئوليت بر عهده كيست؟
پاسخ:
اگر پزشك در عدم سوال خود تقصير كرده باشد - ظاهراً هم همينطور است- مسئول است.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 19 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

دیدار با جمعی از فرماندهان ارشد سپاه

آیت الله العظمی نوری همدانی تاکید کردند :

مقام معظم رهبری، نماد اقتدار و عظمت نظام اسلامی  

حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی گفتند: امروز نماد و سنبل اقتدار و عظمت نظام اسلامی آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای هستند.

 معظم‌له در دیدار جمعی از فرماندهان ارشد سپاه با تبریک دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه‌(س) اظهار داشتند: حضور مردم در تمام عرصه‌های نظام مایه استحکام حکومت است و باعث نقش بر آب شدن توطئه‌های دشمنان می شود.

ایشان، مطالعه تاریخ زندگی اهل‌بیت‌(ع) را باعث افزایش بصیرت و معنویت در انسان دانسته و عنوان کردند: عصر امام رضا‌(ع) دوران جنگ نرم نامیده شده؛ در حالی که قبل از دوران مامون جنگ سخت وجود داشت.

معظم‌له، انتقال قدرت از بنی‌امیه به بنی‌عباس را موج سواری بسیار مهم تاریخ عنوان کرده و گفتند: در این دوران ظلم زیادی به خاندان اهل‌بیت‌(ع) روا شد.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی نقش مردم را در حکومت‌ها مهم بیان نموده و تصریح کردند: مردم رکن اصلی هر حکومت محسوب می‌شوند و باید آنان را راضی نگه داشت.

ایشان، خروش مردم در 9 دی و 22 بهمن 88 را نمونه‌های بارز اعتماد مردم به نظام دانسته و گفتند: با این حضور نظام مستحکم‌تر و تمام توطئه‌های دشمنان نقش بر آب شد.

معظم‌له، رضایت مردم در حکومت اسلامی را نشانه توجه حکومت به مردم عنوان کردند و تاکید نمودند مناسب بودن قیمت کالاها، رفاه و امنیت برای مردم مهم است و باید به این مسایل توجه بیشتری شود.

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی، با اشاره به توطئه‌های دشمنان، خاطرنشان کردند: دشمن سعی می‌کند دین را از سیاست جدا کند و باید با مطالعه بیشتر این توطئه را برملا و خنثی کرد.

ایشان، رمز پیروزی انسان‌های بزرگ را داشتن برنامه‌ دانسته و گفتند: انسان‌هایی که در کارهای خود برنامه‌ریزی دارند، همیشه موفق هستند.

+ نوشته شده در  دوشنبه 19 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

یادداشت مدیر

تلاش دشمنان برای تخریب مرجعیت شیعه

تقی سالک

اقتدار و پیروزی های مداوم شیعیان جهان در سالهای اخیر ،دشمنان را برآن داشته است تا به هر شکل ممکن به این روند ضربه بزنند و تشیع را تضعیف کنند  اخیرا خبری منتشرشد  مبنی بر اینکه   مایکل براندت معاون سابق رئیس دستگاه جاسوسی آمریکا   در کتابی با عنوان " توطئه تفرقه افکنی میان ادیان الهی " از نشستی خبر داده که سازمان جاسوسی آمریکا و سازمان جاسوسی انگلیس برای ازبین بردن اقتدار شیعه از آغاز سال 2010 میلادی  برگزار کرده اند . بر این اساس اولین مرحله از سلسله اقدامات برای  کاهش قدرت شیعیان ،جست و جو در اماکن اسکان شیعیان و ایجاد درگیری و اختلافات میان آنهاست . آما آنچه قابل توجه است ، اختصاص 900میلیون دلار برای تحقیقات گسترده در زمینه تشیع از سوی این سازمان های جاسوسی است . مرحله اول تحقیقات ، جمع‌آوری اطلاعات بود و در مرحله دوم، اهداف کوتاه‌مدت نظیر فعالیت‌های ضد شیعی و فتنه‌انگیزی تعیین می‌شد و مرحله سوم نیز با تعیین اهداف بلندمدت تعریف می‌شد که هدف آن، براندازی کامل مذهب تشیع است.

اختصاص این مبلغ هنگفت تنها برای انجام تحقیقات در زمینه شناخت تشیع در کنار برنامه های گسترده و وسیعی که همه روزه  به منظور تخریب چهره شیعیان در حال انجام است ،بیانگر برنامه ریزی کامل و جامع غرب برای مقابله با رشد و موفقیت شیعیان و براندازی کامل این مذهب الهی است . بنا بر اعلام مرکز شیعه شناسی ،سالانه هشتصدهزار پایانه نامه علیه شیعه در جهان نوشته می شود که واقعا حیرت آور است .هم چنین هر سال در ۴ دانشگاه رژیم صهیونیستی ۲۵۰ نفر در مقطع دکترا در رشته شیعه شناسی فارغ التحصیل می گرددند تا بتوانند با آگاهی کامل و اطلاعات کافی علیه تشیع فعالیت کنند .در حالی که در دانشگاه های کشور اسلامی ما به عنوان تنها حکومت اسلامی و شیعی جهان و مهد عاشقان و پیروان خاندان رسول گرامی اسلام (ص)، نه تنها رشته ای برای شناخت صهیونیزم وجود ندارد، بلکه باکمال تاسف رشته ای در زمینه شیعه شناسی نیز نداریم !!

 مایکل براندت در بخش دیگری از کتاب خود آورده است :" منبع قدرت مذهب شیعه، در دست علمای دینی و مراجع تقلید است ....آمریکا و انگلیس سعی دارند تا برای از بین بردن شیعیان، مراجع را از بین ببرند که قرار شد این کار نیز از طریق زبان و قلم دنبال شود و طوری رفتار گردد که خود شیعیان، مراجع را کنار بزنند و به دست علمای سایر مذاهب اسلامی نیز طرد شوند چون تنها در این صورت است که می‌توان تیر خلاص را به این مذهب و فرهنگ آن شلیک کرد."

هم اکنون نیز شاهدیم که دشمنان خارجی و ایادی داخلی شان به ویژه پس از فتنه اخیر ، تلاش فراوانی کردند تا چهره مرجعیت شیعه را خراب و حتی چنین وانمود کنند که میان برخی از آنها و نظام و رهبری  اختلاف و عداوت وجود دارد . همچنین شایعه سازی و تهمت علیه مراجع حامی نظام اسلامی و ولایت فقیه چون مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی را در دستور کار خویش قرار داده و حتی منزل این مرجع بزرگوار را نیز از آتش کینه خود در امان نگذاشتند و جانش را هم تهدید کردند .

در کنار این اقدامات به مرجع سازی روی آورده و کسانی را که سابقه مخالفت با نظام و رهبری را داشتند و دارند به عنوان روحانی واقعی معرفی کردند !!

در آستانه سفر رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به شهرمقدس قم ، اخبار فراوانی توسط رسانه های بیگانه و ضد انقلاب منتشر شده و در آن سعی دارند چنین القا کنند که مراجع و علمای نام آشنای قم با مقام معظم رهبری اختلاف دارند و حتی به دیدار ایشان نیز نخواهند رفت !. در جریانات اخیر و پس از برگزاری انتخابات باشکوه ریاست جمهوری دوره دهم نیز ناجوانمردانه ولایت فقیه را مورد هجمه و توهین قرار دادند و حتی با انتشار شایعه هاو به زعم خود ناگفته های زندگی رهبری ، که حتی دشمنان قسم خورده انقلاب نیز بر دروغ بودن آنها واقفند ،در پی جدایی میان ملت و رهبری بودند و البته هنوز هم از تلاش بیهوده خویش دست برنداشته اند . در واقع هدف اصلی فتنه گران در آشو بها حمله به رهبری مقتدر و زمان شناس انقلاب بود و آنها می دانند تا زمانی که مردم گوش به فرمان رهبری هستند،راه به جایی نخواهند برد . اما جهانیان دیدند که ملت وفادار ایران اسلامی در حماسه ۹ دی و پس از آن ، گوشه ای از ارادت و تبعیتشان را از مقام عظمای ولایت به نمایش گذاشته و فتنه گران را ناامید ساختند و قطعا بعد از این نیز در هرجا که لازم باشد ،حضور شایسته ای خواهند داشت .

مطمئنا مردم متدین شهر کریمه اهل بیت قم و مراجع و علمای آن دیار در سفر حضرت آیت الله خامنه ای نمونه ای دیگر از پیوند مستحکم امت و ولایت را نشان خواهند داد و مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و منافقان و مخالفان خواهند کوبید انشالله

+ نوشته شده در  یکشنبه 18 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

دیدار با مشاور رییس جمهور در امور بانوان

مرجع عالی قدر :

کمال بانوان در نشان دادن اسلام و نظام ولایی است

ديدار مشاور رييس جمهور با آيت الله نوري همداني

آیت الله العظمی نوری همدانی، امروز در دیدار مشاور رییس جمهور در امور بانوان و رییس مرکز امور زنان و خانواده کشور با تبریک میلاد پر برکت حضرت معصومه (س) گفتند: داشتن هویت اسلامی به این معنی است که انسان در همه ابعاد به معارف اسلامی توجه کند، چون دین اسلام به همه ابعاد زندگی انسان ها توجه دارد.
 
معظم له خاطرنشان کردند: مرد و زن آن وقت کامل است که در همه ابعاد گام بردارد، در این صورت دارای هویت اسلامی به عنوان مسلمان خواهند بود.
 
این مرجع تقلید با اشاره به سفر امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) به ایران، اظهار داشتند: مردم ایران نسبت به اهل بیت (ع) شناخت کامل پیدا کرده بودند و مأمون جرأت نکرد امام رضا (ع) را از قم و ری عبور دهد.
 
آیت الله نوری همدانی با بیان این که حکومت های باطل همیشه از مردم می ترسند، گفتند: مردم اگر با حکومتی باشند آن حکومت غالب و پیروز است؛ بنابراین دشمن همیشه سعی کرده مردم را از حکومت جدا کند.
 
ایشان افزودند: حضرت امام (ره) فرمودند «اصل مردم هستند و اگر با شما باشند، پیروز خواهید شد»؛ بر این اساس دولت باید سعی کند مردم را نگه دارد.
 
* دشمن در برابر جوش و خروش اسلامی مغلوب است
 
معظم له با اشاره به خروش مردم در 9 دی و 22 بهمن 88 خاطرنشان کردند: دشمن در مقابل دین و جوش و خروش اسلامی همیشه مغلوب است.
 
این مرجع تقلید با بیان این که انقلاب به وجود آمد که اسلام و احکام آن را در همه ابعاد به دنیا معرفی کند، تصریح کردند: بانوان در جامعه تاثیر گذارتر از آقایان هستند، چون تربیت انسان ها و ساختن آنان بدست بانوان است.

+ نوشته شده در  شنبه 17 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر 16مهر-2

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی :

مردم را کوچک نشماریم 

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر اهتمام ویژه مسئولین به حل مشکلات مردم، گفتند: نباید هرگز مردم را کوچک بشماریم.

معظم‌له، در دیدار جمعی از سپاهیان و بسیجیان خراسان رضوی و دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه اصفهان و رفسنجان با اشاره به ضرورت تکریم مردم، افزودند: هرگز نباید مردم را کوچک شمرد و صرفا به خاطر این که از طبقه پایین هستند با آنها معاشرت ننمود، چرا که قلب همین افراد مملو از عشق به خداوند و ایمان است و در مواقع سختی همیشه در صحنه‌ها حضور دارند.

ایشان، انقلاب اسلامی ایران را مدنظر قرار داد و اضافه کردند: در مسیر شکل‌گیری انقلاب نیز بیشتر افراد طبقه پایین جامعه، روستایی‌ها و زاغه‌نشینان به میدان آمدند و بعد از انقلاب و در دوران پر افتخار دفاع مقدس آنان حضور پر شوری در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل داشتند، بر این اساس امام خمینی‌(ره) نیز توجه ویژه‌ای به محرومان داشتند.

این مرجع تقلید با تاکید بر ضرورت اهتمام مسئولان به مردم گفتند: مسئولین باید بدانند که اگر امروز منصب یا پستی دارند از مردم به آنها رسیده و امام خمینی‌(ره) نیز به دولتمردان نسبت به دستگیری از مردم و مستضعفان سفارش کرده و همواره بر تامین رفاه و اشتغال این قشر تاکید داشتند.

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی یادآور شدند: امروز نیز طلاب، روحانیون و مردم باید در میدان‌های مختلف  حضور پر شور داشته باشید.

*برای مقابله با شبهه‌افکنی خود را مجهز کنید

ایشان در ادامه ابراز داشتند: با توجه به این که امروز شاهد شبهه‌افکنی‌های فراوان دشمنان هستیم، باید خود را را برای مبارزه مجهز کنیم.

معظم‌له با تاکید بر مطالعه تاریخ اهل‌بیت‌(ع) و بزرگان شیعه تصریح کردند: هر کس باید در شغل خود فقیه بوده دین را به خوبی بفهمد؛ زیرا متدین و مومن کسی است که در همه بخش‌های دین و سیاست حضور داشته و فعال و پویا باشد.

*مجادله ما با اهل‌سنت به نفع دشمنان است

این مرجع تقلید در ادامه با بررسی بحث ولایت‌ و امامت از دیدگاه شیعیان و اهل‌سنت، گفتند: هر چند ما در این موضوع با هم اختلاف داریم، ولی نباید برخورد و مجادله داشته باشیم، چرا که این به نفع دشمنان است.

معظم‌له در پایان یادآور شدند: اسلام بر مسئله سرپرستی مسلمانان تاکیدات فراوانی دارد و نمی‌توان سرنوشت مسلمین را به دست ظالمان سپرد، بلکه افرادی باید باشند که امام و معصوم بوده و در غیاب آن بزرگان عالم فقیهی چون آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در راس امور قرار گیرد.

+ نوشته شده در  جمعه 16 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر 16مهر-1

 مرجع عالی قدر :اسلام نخبه‌پرور است

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی با تاکید بر نخبه‌پروری اسلام گفتند: اسلام توانسته است درطول تاریخ افراد نخبه و فاضل فراوانی در عرصه‌های مختلف به جامعه تحویل دهد. 

معظم‌له، عصر امروز در دیدار جمعی از نخبگان علمی کشور، توفیق کسب نخبگی را مدیون عوامل متعددی دانستند و اظهار داشتند: در گذشته افراد بزرگی چون ابن‌سینا، خوابه نصیرالدین طوسی و... به واسطه اسلام موفق به کسب مدارج بالای علمی شدند، امروز نیز بسیاری از پیشرفت‌های جامعه مدیون نخبگان و علمای اسلام است.

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی با بیان این مطلب که اسلام نخبه‌پرور است، گفتند: آیات قرآن انسان را به تفکر در دنیا دعوت کرده و  بدین وسیله نخبگان زیادی در عرصه‌های مختلف تحویل جامعه گردیده است.

معظم‌له ادامه داد: متاسفانه دنیای امروز در علوم مختلف به این حقیقت توجه نکرده که علت اصلی علوم، خداوند است.

ایشان تصریح کردند: بسیاری از علوم غربی بر گرفته از دانشمندان مسلمان است، اما آنها پس از دریافت این علوم آن را از خدا جدا کرده و تبدیل به سکولار نمودند.

این مرجع تقلید تاکید کردند: امروز یکی از وظایف اصلی ایران و نخبگان اسلامی، برگرداندن علوم مختلف به جایگاه اصلی و اسلامی خویش است.

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی، ایرانی بودن را یکی دیگر از عوامل موثر در تربیت نخبگان دانست و ابراز داشتند: در اخبار اهل‌بیت‌(ع) جایگاه خاصی به ایرانیان اختصاص داشته و هوش ایرانیان در مقایسه با سایر ملل متمایز است.

ایشان، انقلاب اسلامی را از دیگر عوامل موثر در تربیت افراد نخبه در کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: امروز طلاب و نخبگان علمی کشور باید برای پیشبرد اهداف نظام اسلامی با یکدیگر تعامل بر قرار کرده و زمینه‌ساز ظهور امام زمان‌(عج) باشند.

+ نوشته شده در  جمعه 16 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

استفتائات-6

فتواي مرجع معظم  درباره اختلاط دختران و پسران

اختلاط دختران و پسران در برخي مراكز آموزشي مانند دانشگاه‌ها و عدم نظارت جدي بر اين مراكز، ضمن ايجاد زمينه‌هاي گناه و خودآرايي، موجب ركود علمي و ايجاد رقابت‌هاي ناسالم و حركات غير اخلاقي شده، به طوري كه بسياري از خانواده‌ها و دانشجويان از وضعيت موجود رنج مي‌برند.

آيا شرعا اين اختلاط جايز است، وظيفه مسئولان آموزش عالي كشور و متوليان اين مراكز چيست؟

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی :

مسئولان محترم مربوطه در اين جهت عنايت و قوت بيشتري داشته باشند.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 13 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر ویژه

آیت الله العظمی نوری همدانی:

اگر من به دنبال خانه های مجلل بودم جایم در قم نبود

یک چهره جنجالی سیاسی به آیت الله نوری همدانی پیشنهاد کرد برای وی خانه بزرگتری در قم تهیه کند.

 این مرجع معظم  تقلید در پاسخ به پیشنهاد تلفنی این فرد گفته است:من در زندگی ام اگر به دنبال این چیزهای مادی و دنیوی بودم دیگر جایم در قم و ایران عزیز اسلامی نبود.
این فرد جنجالی به آیت الله العظمی نوری همدانی گفته بود با توجه به اینکه منزل شما محل رفت و آمد مردم و متدینین است و دیدارها و ملاقات هایتان رو به افزایش است و منزلی که می نشینید گنجایش این همه رفت و آمد را ندارد، فلذا اجازه دهید منزل بزرگتری را برای حضرتعالی در جای مناسب تری تهیه نماییم.

+ نوشته شده در  سه شنبه 13 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

دیداربا مسئولان و پرسنل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی قم

 

ولایت اهل بیت (ع)، افتخار ایران اسلامی 

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی، وجود ولایت ائمه اطهار (ع) را افتخاری غیر قابل وصف برای ایران اسلامی عنوان کردند. 

این  مرجع  بزرگ جهان تشیع  ، ظهر امروز در دیدار مسئولان و پرسنل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی قم با اشاره به مطلب فوق اظهار داشتند: بزرگترین نعمتی که خداوند به ما عنایت کرده است، همین ولایت اهل بیت (ع) است.

ایشان افزودند: هیچ مساله ای در اسلام همچون ولایت دارای اهمیت نیست؛ چرا که بر اساس آیات و روایاتی که به دست ما رسیده است پایه و اساس اسلام مبتنی بر محبت اهل بیت (ع) است.

حضرت آیت الله نوری همدانی درادامه ضمن تسلیت شهادت امام صادق (ع) گفتند: این امام همام در حدیثی سه مساله را در ایجاد اخوت و صمیمیت بین افراد بسیار مهم عنوان می کنند؛ آن بزرگوار ضمن تاکید بر داشتن انصاف و نیز پرهیز از حسد ورزیدن افراد به یکدیگر،  به مردم توصیه می کنند که با یکدیگر از روی مهربانی و عاطفه رفتار کنید.

ایشان با اشاره به این که آن حضرت، بیش از 4 هزار شاگرد به نام داشته اند، افزودند: بیش از سایر امامان از امام صادق (ع) به ما احادیث رسیده است که عمل به آن ها ،ضامن سعادت ما در دنیا و آخرت خواهد بود.

این مرجع تقلید با تاکید بر این که اسلام دین اجتماعی است، ابراز داشتند: ما در جامعه نسبت به همه مسلمین چه هموطنانمان و چه مسلمین کشورهای دیگر مسئول هستیم و باید آن ها را در مواقع لازم یاری نماییم.

ایشان درپایان با اشاره به اهمیت و ضرورت شغل آتش نشانی در جامعه خاطر نشان کردند: آتش نشانی حقیقتا شغل مهمی است که در آن ایثارگری و فداکاری موج می زند؛ بنابراین خدمت آتش نشانان به جامعه، از جمله عالی ترین خدمات انسان ها به جامعه بشری است

+ نوشته شده در  سه شنبه 13 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

دیداربا جمعی از بسیجیان استان خراسان رضوی

مرجع عالی قدر : 

تواضع و پرهیزکاری از جمله عوامل محبوبیت انسان در دنیا است

آیت‌الله العظمی نوری همدانی، با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) گفتند: تواضع و پرهیزکاری از جمله عوامل محبوبیت انسان در دنیا است.

این مرجع عالی قدر  تقلید ، پیش از ظهر امروز طی سخنانی در دیدار جمعی از بسیجیان استان خراسان رضوی و نیز اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه پرند، ضمن تسلیت شهادت امام صادق (ع) به بیان حدیثی از این امام همام پرداخته و بیان داشتند: امام صادق (ع) در حدیث گهرباری از دین و تقوا، تواضع و سخاوت به عنوان عوامل محبوبیت انسان در دنیا یاد می کنند.

ایشان همچنین با اشاره به حدیث دیگری از پیشوای ششم شیعیان جهان اظهار داشتند: انتخاب نام زیبا و مناسب از اسامی اهل بیت (ع) یکی از حقوق فرزندان است و در مقابل فرزندان نیز باید احترام به والدین را همواره مدنظر قرار داده و به نصایح آن ها توجه کنند.

حضرت آیت الله نوری همدانی افزودند: نسل جوان به این مساله توجه داشته باشند که خیر دنیا و آخرت انسان، در سایه دعای خیر پدر و مادر است.

ایشان در ادامه با بیان این که ما هر چه داریم به برکت ولایت ائمه اطهار (ع) است، ابراز داشتند: اهل بیت (ع)، واسطه فیض پروردگار هستند و لذا باید ولایت اهل بیت (ع) همواره در صدر برنامه های زندگی ما باشد.

معظم‌له همچنین ضمن توصیه جوانان به مطالعه کتب مربوط به خداشناسی، گفتند:مطالعه کتب راجع به آفرینش خلقت هم از این حیث مهم است که آثار قدرت ، علم و حکمت الهی را در موجودات این عالم می توان مشاهده کرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه 13 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

اطلاعیه

مراسم عزاداری شهادت حضرت امام جعفر صادق علیه السلام در دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی در تهران

از ساعت ۸ الی ۳۰/۹ صبح روز دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۸۹

مکان :

 خيابان پاسداران ، ابتداي اختياريه جنوبي ، ارم 4 ، پلاك 10
تلفن : 22591886

+ نوشته شده در  یکشنبه 11 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

وظايف مسئولين از نگاه آيت‌الله العظمي نوري‌همداني

امنيت، عدالت و فراواني و ارزاني حق مردم است

حضرت آيت الله نوري همداني در ديدار با مهندس فتاح، مدير عامل بنياد تعاون سپاه، ضمن عرض تسليت فرارسيدن شهادت امام صادق (ع) به بخشي از زندگي‌نامه آن امام همام اشاره كرد و اظهار داشت: حيات مبارك امام صادق (ع) در زماني واقع شده بود كه بني‌اميه به خاطر جنايات و ظلم‌هاي خود سكوت كرده بودند و لازم بود تا حكومت ديگري روي كار بيايد.

معظم له با بيان اين مطلب، در آن زمان مردم توجه خاصي به اهل‌بيت (ع) داشتند، افزودند: در اين اوضاع بني عباس با اغفال كردن مردم حكومت را در دست گرفتند  اگر در آن زمان ولايتمداران بيدار بودند هرگز اين اتفاق نمي‌افتاد.

اين مرجع تقليد با بيان اين مطلب كه تا مردم با رهبر خود همگام نباشند هرگز پيشرفتي حاصل نمي‌شود، گفتند: در طول تاريخ به ايران حملات فراواني شده هر چند مقابله‌هايي با اين تهاجمات صورت گرفت،  ولي در هيچ كدام از آنها چون ولايت فقيه نبود شكست خورديم.

حضرت آيت‌الله نوري‌همداني مردم،اسلام و ولايت فقيه را سه ركن اساسي انقلاب اسلامي ايران برشمرده و ابراز داشتند: امام خميني (ره) با درايت و مديريت خود مردم را نسبت به خطرات دشمن آگاه و آنان را بيدار نمودند.

معظم‌له در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به نامه معروف امام علي (ع) به مالك‌اشتر و يك نامه ديگر از امام صادق (ع) در خصوص مملكت‌داري خاطرنشان ساختند: امنيت، عدالت و فراواني و ارزاني حق مردم است و فراهم سازی آنها بر عهده زمام‌داران می باشد.

ايشان هر شهر و دياري را نيازمند عالم پرهيزكار، طبيب و فرمانرواي خيرانديش دانستند و تصريح كردند: امروز به برکت اهل بیت (ع) حكومت اسلامي در ايران به رهبري عالمي فرزانه به وجود آمده و مسئولين بايد به توانمندی حكومت اسلامي را به جهانیان نشان دهند.

معظم له در پايان با اشاره به نقش مردم در پايداري انقلاب‌ها، تاكيد كردند: مردم بايد هميشه در صحنه بوده و اين خروش و حضور آنها مانند راهپيمايي نهم دي باعث زنده ماندن انقلاب ‌‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه 11 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر-3

مرجع عالی قدر :جدایی مردم از دین خواسته اصلی دشمن  است

حضرت آیت الله نوری همدانی از مراجع عظام تقلید، تصریح کردند: خواسته اصلی دشمنان در گذشته و امروز این است که مردم حقیقت دین را درک نکنند.

 معظم له، ظهر امروز در دیدار جمعی از پاسداران، دانشجویان و اقشار مختلف مردم، ضمن تسلیت شهادت جانسوز امام صادق (ع) اظهار داشتند: بنا بر حدیثی از امام صادق (ع) ،یکی از عواملی که باعث کامل شدن دین افراد می شود این است که آن ها حقیقت دین را بفهمند.

ایشان افزودند: دشمنان نمی خواهند مردم با حقیقت دین در ابعاد مختلف آن آشنا شوند، بنابراین می بینیم که در دوران طاغوت این همه در جهت جدایی دین از سیاست تلاش می شد.

معظم له همچنین ادامه دادند: به همین خاطر است که در زمان قبل از انقلاب تاکید دشمنان و نظام طاغوتی همواره بر این قرار داشت که عالمان دینی کاری به مسایل سیاسی و اجتماعی نداشته باشند، اما حضرت امام خمینی (ره) جلوی اندیشه جدایی دین از سیاست را گرفت.

ایشان یادآور شدند: حضرت امام (ره) 15 سال تمام از زمان قیام خونین پانزدهم خرداد سال 42 بر روی تفکر و اندیشه مردم کار کردند و توانستند مردم را به دخالت در سیاست و اجتماع تشویق و ترغیب کنند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی همچنین با تاکید بر لزوم آشنایی هر چه بیشتر مردم با تاریخ سلاطین، ابراز داشتند: در حالی که ارمغان حکومت سلاطین و شاهان در ایران فقر مادی و فرهنگی و علمی بوده است، اما امام خمینی (ره) با انقلاب اسلامی، مردم را از فقر فرهنگی نجات بخشیدند.

*رهبر در جامعه اسلامی مردم را به شور و حرکت در می آورد

ایشان در ادامه با اشاره به اهمیت و جایگاه خاص رهبری در اسلام، خاطر نشان کردند: اسلام دین حرکت و شور است و رهبر در جامعه اسلامی به مردم خط و جهت را نشان داده و آن ها را از خاموشی و بی تفاوتی بر حذر می دارد.

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان این که در زمان غیبت امام معصوم (ع) ولی فقیه شجاع و مدیر و مدبر زمام امور جامعه اسلامی را بر عهده دارد، گفتند: امروز به لطف الهی مقام معظم رهبری با شجاعت و تدبیر نظام اسلامی را به خوبی اداره می کنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه 11 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر-2

آیت الله العظمی نوری همدانی :

  مردم مقابل ابرقدرت‌ها ايستاده‌اند 

حضرت آیت الله العظمی  نوری همدانی، گفتند: همانگونه که امام خمینی(ره)، در اول وصیت نامه خویش آورده اند، انقلاب اسلامی، قرآن را از گورستان ها و مجالس ترحیم به متن زندگی مردم آورد.

معظم له، ظهر امروز در دیدار جمعی از فرماندهان نیروی انتظامی سراسر کشور و مسئولین فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه های استان کرمان، ضمن تسلیت شهادت امام صادق(ع)، اظهار داشتند: دین اسلام به مسئله هدایت و حکومت، نظر خاصی دارد و همواره سفارشاتی را در این زمینه دارد.

حضرت آیت الله نوری همدانی، گفتند: پیامبراکرم(ص) در طول 10سال، بیش از 64جنگ را با کفار انجام داد، تا این که توانست اسلام را تثبیت و هدایت را برای مردم به ارمغان بیاورد، اما متأسفانه پس از رحلت ایشان، هدایت و حکومت مورد نظر ایشان به انحراف کشیده شد؛ زيرا با وجودی که آن حضرت فرموده بودند که من بعد از خود، قرآن و عترت را به امانت می گذارم، مردم از هردو‌ی  آن ها جدا شدند.

ایشان افزودند: پس از پیامبراسلام(ص) حکومت به دست بنی امیه ، بنی عباس و ... افتاد و هدایت مردم دچار مشکل شد؛ قرآن از متن جامعه به حاشیه رفت و ائمه(ص) نیز در مظلومیت بودند.

این مرجع تقلید با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی گفتند: همانگونه که امام خمینی(ره)، در اول وصیت نامه خویش آورده اند، انقلاب اسلامی، قرآن را از گورستان ها و مجالس ترحیم به متن زندگی مردم آورد.

*مردم مقابل ابر قدرت ها ایستاده اند

معظم له اضافه کردند: بسیاری از مردم ایران، در زمان شاه، از یک پاسبان یا یک خان می ترسیدند، اما امروزه به برکت انقلاب اسلامی و این که قرآن از حاشیه به متن زندگی عملی مردم آمده است، مقابل ابرقدرت هایی مانند آمریکا، بدون ترس می ایستند.

حضرت آیت الله نوری همدانی، تأکید کردند: بر اساس اسلام لازم است که در رأس حکومت، پیامبر یا امام و در زمان عدم دسترسی به امام، یک فقیه شجاع و مدیری مدبر باشد که به حمدالله در حال حاضر آیت الله  العظمی خامنه ای(مدظله العالی)، در رأس هستند.

+ نوشته شده در  یکشنبه 11 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر-1

 

جهاد بین حق و باطل تعطیل شدنی نیست

حضرت آیت الله نوری همدانی در مراسم اختتامیه نمایشگاه یاد یاران و حماسه پایداری اظهار داشتند: اجتماع با شکوه مردم در نمایشگاه، دلیل توجه به فرهنگ جهاد و شهادت طلبی است که بایستی همیشه این فرهنگ در میان ما زنده و حاکم باشد.

معظم له افزودند: از اول خلقت جهان، حق و باطل در برابر هم قرار گرفته و مبارزه داشته اند، جهاد میان حق و باطل  هرگز تعطیل شدنی نیست، زیرا از گذشته طرفداران حق در محور انبیا و پیغمبران و طرفداران باطل در محور یزید و یزیدیان حرکت می کردند.ایشان با بیان این که الان هم مبارزه میان حق و باطل ادامه دارد، اظهار داشتند: طرفداران حق همیشه باید مصمم باشند و از فرهنگ اسلام، جهاد و شهادت درس بگیرید.

*دفاع مقدس، ‌پر افتخار ترین دورران تاریخ انقلاب

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به خاطراتی از دوران حضورشان در جبهه های حق علیه باطل، گفتند: هشت سال دفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامی پرافتخارترین دوران به حساب می آید.

ایشان افزودند: مناطق عملیاتی میراث فرهنگی باعظمتی که می تواند فرهنگ جهاد و شهادت را به نسل های پس از جنگ منتقل نماید.

معظم له در ادامه با بیان این که: ما هیچ وقت نباید جهاد و شهادت و فرهنگ شهادت طلبی را فراموش کنیم، گفتند: انقلاب اسلامی موجب از بین رفتن استبداد و استکبار و رژیم سلطنتی شد، مرهون خون شهدای عزیز است.

حضرت آیت الله نوری همدانی، احترام به خانواده شهدا را نوعی حفظ فرهنگ جهاد و شهادت عنوان کرده و یادآور شدند: شهدا با خون خود جامعه را از استبداد و استکبار رهایی بخشیدند و موجب استقرار نظام اسلامی پرقدرتی در ایران شدند.

این مرجع تقلید افزودند: راحتی، رفاه، عظمت، پیشرفت و امنیتی که در جامعه حاکم است، مرهون خون شهداست، بنابراین برگزاری این گونه نمایشگاه ها امری ضروری و لازم است.

+ نوشته شده در  یکشنبه 11 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

اسنفتائات -5

فال گیری جایز نیست

*پرسش: ‌"آيا دعانويسي، فال‌گيري و جن‌گيري مورد تاييد اسلام است؟ گرفتن پول يا هديه در قبال نوشتن دعا چه حكمي دارد؟ نظر حضرتعالي درباره اقدام افرادي كه بدون داشتن اطلاعات كافي ديني از طريق نوشتن دعا امرار معاش و كلاهبرداري مي‌كنند چيست؟ دادن پول به اين افراد چه حكمي دارد؟"

*پاسخ آیت الله العظمی نوری همدانی :‌ دعانويسي اگر از کتاب‌هاي معتبر باشد و نويسنده فرد سالمي باشد، مانعي ندارد. اما فال‌گيري و جن‌گيري جايز نيست. گرفتن پول در مقابل نوشتن دعا از کتاب‌هاي معتبر اشکال ندارد، ولي اکثر دعا نويس‌ها افراد سالمي نيستند و با کلاهبرداري و از راههاي غيرمشروع اداره مي‌شوند كه نبايد به افراد شرور و فاسد مراجعه نمود و پول داد .

+ نوشته شده در  شنبه 10 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر

اقتصاد اسلامی را به دنیا عرضه کنیم 

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به جریان اقتصاد مخرب غرب، بر معرفی اقتصاد نجات‌بخش اسلامی و عرضه‌ آن به دنیا تاکید کرد.  

ایشان،  در دیدار وزیر و جمعی از مدیران وزارت جهاد کشاورزی، اظهار داشتند: هر قدم شما که در راه خدمت به مردم مسلمان ایران صورت می پذیرد، بسیار ارزشمند و والا است.

 معظم له با اشاره به هفته دفاع مقدس خاطرنشان کردند: انقلاب اسلامی با ظهور خود استبداد و استکبار را از این کشور بیرون کرد، اما پس ازپیروزی انقلاب نیز همواره شاهد سنگ اندازی دشمنان بوده‌ایم.

این مرجع تقلید اضافه کردند: یکی از این سنگ اندازی ها تجاوز به میهن اسلامی و تحمیل 8 سال جنگ با هدف خاموش کردن نور انقلاب اسلامی بود، اما به لطف خداوند از این جریان نیز عبور کردیم

ایشان تأکید کردند: انقلاب نه تنها چهره‌ها، بلکه زیرساخت ها را نیز تغییر داد و تحولی بنیادین در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... به وجود آورد.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با مهم شمردن مقوله اقتصاد از نظر اسلام گفتند: اقتصاد در اسلام دارای جایگاهی بالاست، لازم است شما در وزارت جهاد کشاورزی به سهم خود اقتصاد اسلامی را به دنیا نشان دهید.

معظم له افزودند: در  برابر جریان کاپیتالیسم که جریان اقتصاد مخرب غرب است، باید اقتصاد نجات بخش اسلامی را به جهانیان عرضه کرد.

* فعالیت در عرصه کشاورزی عبادت است

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به فعالیت های وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کردند: گام شما در تأمین نعمت مسلمانان ایران اسلامی بسیار ارزشمند است و هر قدم آن عبادت محسوب می‌شود.

ایشان گفتند: تلاش شما در راه تأمین فراوانی و ارزانی قیمت ها و از همه مهمتر حرکت به سمت خود کفایی نعمتی بسیار بزرگ است که نصیب هر شخصی نمی شود و به همین دلیل لازم است که قدر آن را بدانید.

این مرجع تقلید گفتند: امروزه ایران اسلامی مستقل و قدرتمند در تمام عرصه ها که یکی از آنها فعالیت شما در وزارت جهاد کشاورزی که با جهان بینی انسانی توأم است، حضور اثر گذار دارد.

* خدمات خود را به مردم اطلاع دهید

ایشان تأکید کردند: بسیاری از کارهای شما را مردم نمی دانند، اگر مردم خدمات شما را بدانند علاوه بر آن که قدردان نظام اسلامی خواهند بود، با همکاری بهتری در اجرای برنامه‌ها خواهند داشت.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با خیر دانستن اقدامات وزارت جهاد کشاورزی گقتند: کار خیر جلوه ای است که اگر انسان آن را انجام دهد، خداوند بر توفیقاتش می افزاید.

ايشان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: بعد از آن که جنگ 8 ساله بر مردم ایران تحمیل شد مردم ندای الهی امام خمینی‌(ره) را شنیده و با جان و دل آن را پذیرفتند و در جبهه‌های جنگ حضور یافتند.

معظم‌له افزودند: بعد از امام خمینی‌(ره)، فقیهی برجسته که در بیان فصیح، در حکم توانا، از لحاظ شجاعت بی‌نظیر و از لحاظ مدیریت در سطحی عالی است خلاء رهبری را پر کرد و به همین دلیل یقین داریم که کار ما زمینه‌ساز ظهور امام زمان‌(عج) خواهد شد.

این مرجع تقلید در پایان گفتند: وظیفه داریم نظام اسلامی را تقویت کنیم؛ چرا که مستکبرین روز به روز فشار خود را بر ما بیشتر می‌کنند.

+ نوشته شده در  جمعه 9 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

درس اخلاق حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی

برای شناخت افراد نباید به جایگاه و موقعیت آنها توجه کرد


آيت الله نوري همداني

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی، ملاک و معیار شناخت افراد را مطابقت و عدم مطابقت آنان با ترازوی حق دانستند و تاکید کردند: برای شناخت افراد نباید به جایگاه و موقعیت آنها توجه کرد.


 حضرت آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید، پیش از ظهر چهارشنبه در درس اخلاق هفتگی خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد، بر ضرورت توجه جامعه به کتاب نهج البلاغه تاکید کرده و این کتاب غنی و گرانسنگ را بعد از قرآن کریم جامع ترین کتاب برای فرهنگ اسلام خواندند.

ایشان  با اشاره به مبانی غنی نهج البلاغه تصریح کردند: کلام این کتاب، کلام مولا علی(ع) است و از نظر فصاحت و بلاغت در اوج قرار دارد.

این مرجع تقلید در ادامه با بیان اینکه در جنگ جمل درس های عبرت آموز بسیار زیادی وجود دارد ابراز داشتند : جریان جمل، اولین جنگی بود که بین خود مسلمانان اتفاق افتاد و حضرت علی(ع) نیز تعابیر بسیار جالب و قابل تاملی را در خصوص این جنگ بکار برده است.

حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: فتنه جمل، فتنه ای بسیار بزرگ بود، اما مولا علی(ع) با تدبیر خود، این فتنه را با تمام عظمت و بزرگی و پیچیدگی آن کور کرد.

ایشان  با اشاره به روایتی از امام علی(ع)، میزان شناخت افراد را مطابقت آنان با حق دانست و تاکید کردند : برای تشخیص حق نباید به اشخاص و افراد و جایگاه و موقعیت شان نگاه کرد، اشخاص به هیچ وجه نمی توانند ملاک و معیار درستی برای تشخیص و سنجش حق باشند.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم ابراز داشتند: برای شناخت حق، ابتدا باید خود حق معیار و سنگ محک باشد، بعد باید افراد را با آن میزان بسنجیم، اگر با حق مطابقت کردند تاییدشان می کنیم، اما اگر کسی با حق مطابقت نکرد در هر مقام و جایگاه و موقعیتی که باشد، او فرد خوبی نیست.

حضرت آیت الله نوری همدانی، یکی دیگر از درس های جنگ جمل را شناخت افراد بر اساس حق عنوان و با اشاره به روایتی از امام علی(ع) حب ریاست و جاه طلبی را از جمله عللی دانستند که به دین و اعتقادات انسان خسران و ضرر زیادی وارد می کند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 7 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر 7مهر -2

مرجع عالی قدر :به دوران دفاع مقدس افتخار مي كنیم  

آيت الله العظمي نوري همداني تصریح کردند: ما امروز باید به دوران دفاع مقدس افتخار کرده و از آن درس شهادت و فداکاری بگیریم.

معظم له، امروز در جمع 200نفر از دانش‌آموزان و فرماندهان بسیج دانش‌آموزی و جمعی از دانشجویان دانشگاه امام حسین‌(ع)، با اشاره به دو نظام طبیعی و اجتماعی، اظهار داشتند: رزمندگان اسلام در طول دوران 8 سال دفاع مقدس، حماسه بزرگی آفریدند که درسی بزرگ برای همگان می‌باشد.

ایشان، دوران دفاع مقدس را مربوط به نظام اجتماعی دانسته و افزودند: این که چگونه رزمندگان ایران توانسته‌اند در طول این مدت در مقابل استکبار جهانی که شامل 35 دولت بود، ایستادگی کنند، باید بررسی و تبیین شود.

* به دوران دفاع مقدس افتخار می کنیم

این مرجع تقلید با بیان این مطلب که دوران مختلف تاریخ ایران دچار جنگ‌های فراوانی بوده و در برخی دولت‌ها ایران نتوانست حتی در مقابل یک کشور ایستادگی کند و در جنگ شکست خورد، یادآور شدند: در دوران 8 سال دفاع مقدس ایران در یک‌طرف میدان بود و در سوی دیگر تمام دنیای کفر لشکر کشی کرده بود، اما باز هم شاهد پیروزی رزمندگان اسلام و ایران بودیم.

معظم‌له در بررسی ابعاد مختلف رزمندگان اسلام، آگاهی مردم را یکی از عوامل این موفقیت برشمرد و تصریح کردند: در طول دوران‌ها و حکومت‌های گذشته مردم در غفلت بوده و دور از سیاست نگه داشته می‌شدند و سلاطین بر مردم حکومت می‌کردند و تمام مقررات مردم را دولت‌ها و استکبار ورق می‌زند.

ایشان ادامه دادند، اما بعد از انقلاب اسلامی عالمی فرزانه رهبری مردم را عهده‌دار شد و روح بیداری خود اتکایی و خودباوری را در مردم زنده کرد.

این مرجع تقلید اذعان داشتند: امام خمینی‌(ره) با تقویت باورهای دینی مردم ایران، علاوه بر آگاهی آنان، باعث شد تا عشق، محبت و ایمان به خدا در دل مردم جهانیان زنده گردد. به گونه اي که امروز بعد از گذشت سی سال علاوه بر نسل‌های اول و دوم انقلاب، نسل سوم نیز در مسیر انقلاب گام برمی‌دارند.

* مقام معظم رهبری، عالمی شجاع و فرزانه

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی در بخش دیگری از سخنان خود مقام معظم رهبری را ادامه دهنده، راه امام و شهدا و عالمی شجاع و فرزانه دانسته و تاکید کردند: فرهنگ جهاد و شهادت همیشه باید زنده بوده و هر روز پررنگ‌تر گردد.

معظم‌له در ادامه سخنان خود با تاکید بر این مطلب که دشمنان اسلام هرگز بیکار ننشسته اند و در حال توطئه چینی هستند، گفتند: امروز نیز جنگ وجود داشته هر چند فیزیکی نیست، اما به صورت نرم وجود دارد.

* سخنان رییس جمهور در سازمان ملل بسیار عالی بود

ایشان هم‌چنین حضور رییس جمهور و سخنان ایشان در سازمان ملل را بسیار عالی توصیف کرد و خاطرنشان کرد: در مقابل دشمنان باید این گونه ایستادگی کرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 7 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر 7مهر -1

آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی :

اکتفا به منابع اهل‌سنت برای ترویج شیعه مضر است

آيت الله حسين نوري همداني

حضرت آیت اله العظمی حسین نوری همدانی  امروز در دیدار رییس مجمع جهانی شیعه‌شناسی تصریح کردند: حوزه علمیه باید برای ترویج تشیع و مکتب اهل‌بیت‌(ع) در دنیا، افرادی را تربیت و به کشورهای مختلف اعزام کند، همچنین لازم است این افراد علاوه بر دارا بودن سطح علمی، بالا با زبان‌های زنده دنیا آشنایی داشته باشند.

حضرت‌آیت‌الله نوری‌همدانی گفتند: متاسفانه امروز در دانشگاه‌های ما شیعه با استفاده از کتاب های اهل‌سنت معرفی می‌گردد و این برای شیعه مضر است.

این مرجع تقلید با توجه به تبلیغ دشمنان علیه تشیع خاطرنشان کردند: انسان‌های آگاه با معرفی صحیح تشیع و برگزاری مناظرات علمی به مقابله با دشمنان برخاسته و مکتب اهل‌بیت‌(ع) را در دنیا فراگیر نمایند.

ایشان با توجه به این که مکتب تشیع مکتب کاملی است، افزودند: تشیع در باب حکومت، اقتصاد، سیاست و... برنامه‌های با ارزشی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

*ضرورت تدوین تاریخ مقارن

معظم‌له، در ادامه با اشاره به مظلومیت اهل‌بیت‌(ع) خاطرنشان ساختند: امروز ضرورت تدوین تاریخ مقارن بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی در ادامه به تبلیغ وهابیت علیه تشیع اشاره و افزودند: وهابیت در کشورهای مختلف در نماز جمعه‌ها، دانشگاه‌ها و... علیه تشیع کار می‌کنند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: امروز کتاب‌های زیادی در دنیا در مورد شیعه نوشته شده است، اما نیروی کافی برای تبلیغ مکتب اهل‌بیت‌(ع) وجود ندارد.

معظم‌له با توجه به تاثیرگذاری امام خمینی‌(ره) در دنیا بیان داشتند: کار و عمل امام راحل در مورد مکتب اهل‌بیت‌(ع) و تشیع در دنیا دارای اثر فراوانی بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 7 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

استفتائات - 4

سم الله الرحمن الرحیم
تاریخ : 16/4/1381
محضر شریف حضرت آیه الله آقای نوری همدانی


سلام علیکم
با احترام و عرض ادب به محضر حضرتعالی این حقیر قصد دارم برخی از بیماریها را مانند سرطانها ، دیابت ، نقرس و ... را با روش آب درمانی( امساک از همه خوردنیها جزءآب تا 40 روز) درمان نمایم و لذا دراین خصوص چند سوال شرعی دارم لطف بفرمائید پاسخ دهید .
1- شارع مقدس اصل این عمل را ( یعنی شخصی برای نظافت کامل جسمش و یا درمان بیماریش به مدت یک اربعین هیچ غذایی و میوه ای نخورد جزءآب) نهی صریح نموده است ؟ یا خیر ؟ وچه صورتی دارد ؟
2- دریافت وجه جهت آموزش این روش به اشخاص بیمار یا غیر بیمار چه حکمی دارد ؟
3- دریافت وجه جهت درمان بیماران با این روش چه حکمی دارد ؟
ضمناً خود حقیر این عمل را انجام داده ام و برایم بسیار مفید بوده است .

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
الاحقر حسن جلالیان
یوم 25 ربیع الثانی 1423ه . ق
مطابق یکشنبه 16 تیر ماه 1381 ه . ش

بسمه تعالی
سلام علیکم
ج:1- در صورتی که ضرر نداشته باشد اشکال ندارد .
ج :2- اگر درمان مذکور مضر نباشد ، و پول را با رضایت بدهند و مستلزم عمل حرامی نباشد مانعی ندارد.
ج:3- از جواب 2 روشن شد .
حسین نوری همدانی


+ نوشته شده در  چهارشنبه 7 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر

تقدیر آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی از دیپلماسی کشور 

آيت الله حسين نوري همداني

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی، ظهر امروز در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه پاسداران و نیروی انتظامی داشتن عزت، اقتدار و قدرت را از ویژگی‌های نظام اسلامی بر شمرده و گفتند: مسلمانان باید همیشه سعی کنند دارای عزت، اقتدار و قدرت باشند و بر اساس آن گام برداشته تا عظمت و عزت امت اسلام برای همیشه حفظ و برقرار باشد.

ایشان، داشتن، علم، ایمان، وحدت و اتحاد، حکومت اسلامی، قدرت جهادی و دیپلماسی قوی را از عظمت‌های امت اسلامی بیان کرده و افزودند: علم در اسلام جایگاه بسیار بالایی دارد و بر هر مسلمان لازم است که در زمینه علم آموزی تلاش و کوشش داشته باشد.

* علم اموزی حد و مرز ندارد

معظم‌له با بیان این که علم‌آموزی در اسلام، زمان، مکان و حد و مرز خاصی ندارد خاطرنشان کردند: هر کس به توان خود در این زمینه باید تلاش کند.

این مرجع تقلید یادآور شدند: ایمان کامل، انسان را شجاع می‌کند به طوری که نتیجه پیروزی‌ها، دوران دفاع مقدس، حزب‌الله لبنان و رزمندگان فلسطین نتیجه ایمان وعشق به شهادت بود.

ایشان پاسخ به شبهات را لازم و ضروری بیان کرده و اظهار داشتند: باید در ایمان آنقدر قوی باشید که بتوانید پاسخگوی تردید افکنی‌ها و شبهات باشید.

* وحدت، زمینه‌ساز قدرت نظام اسلامی

حضرت آیت‌الله نور‌ی‌ همدانی، وحدت را موجب صمیمیت و قدرت نظام اسلامی دانسته و گفتند: قرآن کریم با بیان « وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا... »(آل‌عمران:103) بر وحدت و یکپارچگی تاکید می‌کند که همان ولایت است که در سایه آن می‌توانیم گام‌های بلندی برداریم.

* عوامل پیروزی بخش دوران دفاع مقدس

ایشان با اشاره به شکست ایران در جنگ‌های قبل از انقلاب اسلامی و پیروزی در 8 سال دفاع مقدس، خاطرنشان کردند: ولایت فقیه، عشق و ایمان به شهادت، مردم و حکومت اسلامی عواملی بودند که ما توانستیم در 8 سال جنگ پیروز شویم، اما بخاطر نبود این عوامل در جنگ‌های گذشته ایران همیشه شکست می‌خورد.

+ نوشته شده در  سه شنبه 6 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی :

ولایت فقیه نقش اساسی در پیروزی دفاع مقدس داشت

حضرت آیت‌الله نوری همدانی ظهر امروز در دیدار اعضای برگزاری همایش تجلیل از مبلغان برتر عرصه دفاع مقدس گفتند: مسئله تبلیغ بسیار مهم و تاثیر‌گذار است چون با فرهنگ مردم سروکار دارد.

ایشان افزودند: کسانی که در تبلیغ به درجه بالایی می‌رسیدند قطعا شرایط و مراحل زیادی را طی کرده‌اند چون شرایط تبلیغ بالاتر از اجتهاد است.

معظم‌له با بیان اینکه تعداد خطبای بزرگ بسیار کم است، علت آن را شرایط سخت و بالای تبلیغ بیان کرده و خاطرنشان کردند: تبلیغ غیر از مقام علمی به فن نيز نياز دارد.

این مرجع تقلید بیان داشتند: خطیب برجسته شدن نیازمند فصاحت، بلاغت، بیان، ذوق و سلیقه، ادبیات قوی است تا بتواند مطالب را در قالب الفاظ زیبا و ساده و روان بیان کند.

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی اخلاق خوب را از دیگر شرایط مبلغ موفق بیان کرده و اظهار داشتند: یکی از موفقیت‌های مبلغان در زمان دفاع مقدس اخلاق آنان بود که در تاثیرگذاری کارشان بسیار نقش داشت.

ایشان حضور روحانیون و علما را در جبهه بسیار موثر بر شمرده و تبلیغ در آن شرايط را یک سعادت دانستند و گفتند: مبلغان دفاع مقدس برای ما الگو و سرمشق  هستند باید کتابی از آنها نوشته شود و نمونه‌هایی از تبلیغات آنان ذکر گردد.

معظم‌له تجلیل از مبلغان و علما را در حوزه بسیار لازم دانسته و خاطرنشان کردند: باید در حوزه علمیه همایش‌هایی در تکریم و تجلیل از مبلغان برگزار شود تا دیگران با الگو قرار دادن آنها به این امر توجه کنند، چون ما امروز نیاز فراوان به مبلغ داریم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه دنیا، امروز تشنه فرهنگ اهل‌بیت‌(ع) است بیان داشتند: باید مطالب مبلغان برداشت از قرآن، نهج‌البلاغه و معارف اهل‌بیت‌(ع) باشد و فرهنگ روز را تبلیغ کنند و موفقیت‌های جمهوری اسلامی در همه عرصه‌ها را بیان نمایند.

حضرت آیت‌الله نوری‌همدانی با بیان اینکه مبلغان از ارکان پیروزی انقلاب و دفاع مقدس بودند افزودند: تجلیل از علما و مبلغان فعال در عرصه دفاع مقدس لازم بود چون در نتیجه تبلیغات و حرکت‌های آنان و حضور در نهضت حضرت امام بود که انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به پیروزی رسید.

ایشان خاطرنشان کردند: باید علاوه بر برگزاری همایش تجلیل از مبلغان برتر عرصه دفاع مقدس، شرح حال آنان در کتابی بیان شود چون دارای امیتازات خاصی هستند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 6 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

اسنفتائات 3

1- با توجه به مسکر بودن الکل و مضرات بي شمار آن توليد اين الکلها از نظر شرعي چه صورتي دارد؟

2- بهره مندي کارخانجات توليد کننده اين نوع الکلها از تسهيلات دولتي و بيت المال مسلمين و حمايت دولت از آنان چگونه است؟

3- خريد و فروش اين الکلها توسط داروخانه ها و سوپرمارکتها چه صورتي دارد و کساني که تا کنون با فروش آنها درآمدي را کسب کرده اند آيا مالک اين پولها مي شوند؟

فتواي آيت الله  نوري همداني

آيت الله  حسين نوري همداني نيز در پاسخ به هر سه استفتاء فتواي مشترکي دادند: «هر مايعي که مست کننده باشد نجس است و شرب آن حرام مي باشد و خريد و فروش آن نيز جايز نيست و حرام مي باشد و درآمدي که از اين راه به دست آيد نيز مشروع نيست

+ نوشته شده در  یکشنبه 4 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

احکام

غسل جنابت
استفتائات ج1: سؤال58 : اگر کسي شب خوابهاي شهوت‏انگيز ببيند و در خواب تحريک شود امّا مني بيرون نيايد، ولي بعد از خواب قبل از ادرار عمل استبراء انجام مي‏دهد و مي‏بيند مقداري ماده سفيد و تقريباً لزج مانند از او خارج مي‏شود در اينجا حکم و وظيفه شرعي چيست؟ يا اگر کسي در ماه رمضان با خود ملاعبه کند و احساس کند که مني هم جهش کرده ولي از بيرون آمدن آن جلوگيري کند، و بعد از چند دقيقه آب سفيدي ببيند روزه او چه حکمي دارد؟ يا اگر در حال بيداري با توجه به تحريک (عمدي يا غير عمدي) قبل از ادرار و بر اثر استبراء از او اين مادّه بيرون آمد حکم چيست؟ و اگر همين عمل در ماه رمضان باشد و شخص از بيرون آمدن مني جلوگيري کند و بعداً اين مادّه را ببيند حکم چيست؟
پاسخ: تا علم به خروج مني پيدا نکند غسل واجب نيست ولي اگر علم حاصل کرد در هر صورت جنب است و احکام جنابت مترتّب مي‏شود و غسل هم بايد بکند.
سؤال‏59 : کسي که پروستات عمل کرده و موقع مقاربت هم مني خارج نمي‏شودو يقين دارد که در مثانه مي‏ريزد چون يکي از مواردِ جنابت دخول است که چه مني خارج شود يا خير، بايد غسل کند حالا اگر اين آدم در خواب محتلم شود و وقتي که بيدار شد احساس لذّت و سستي بدن کرد که اين دو علت جنابت ولي چون در بيداري هم مني خارج نمي‏شود و به مثانه مي‏ريزد در خواب هم همين طور است، آيا غسل دارد يا خير؟
پاسخ: در صورتي که يقين دارد که مني از محلّ خود خارج شده است بايد غسل کند.
سؤال60 : آياغسل جنابت في نفسه و به خودي خود مستحب است يا خير؟ و اگر مستحب است آيا مي‏توان با آن نماز خواند؟
پاسخ: بلي به خودي خود مستحب است و براي نماز خواندن واجب مي‏شود و نماز با آن را تا باطل است مي‏تواند بخواند و وضوء گرفتن واجب نيست.
سؤال61 : شخصي هنگامي که غسل جنابت به او واجب مي‏شود بقدري آن را تأخير مي‏اندازد که وقت نماز تنگ ميشود و لذا با تيمم نماز مي‏خواند و بعداً مثلاً فرداي آن روز غسل مي‏نمايد. نظر حضرت عالي در اين باره چيست؟
پاسخ: با امکان غسل کردن، تأخير آن حرام است ولي اگر بتأخير انداخت تا وقت تنگ شد نماز با تيمم، صحيح است.
سؤال62: اگر مسافري در دريا جنب شد آنجا حمّام نيست و خاک هم ندارد تا تيمّم کند وقت نماز هم تنگ است لطفاً بفرمائيد وظيفه‏اش چيست؟
پاسخ: اگر غسل و تيمّم هيچيک ممکن نيست «فاقد الطهورين» است نماز را با همان حال بخواند و بعداً با تحصيل طهارت قضا کند.
سؤال63 : اگر هنگام صبح بيدار شديم و متوجه شديم که جنب شده‏ايم و آب و وقت لازم براي غسل نداريم براي خواندن نماز واجب صبح و ظهر و عصر و شام بايد چه کرد. و اگر در ماه مبارک رمضان بود آيا روزه ما صحيح است يا خير؟
پاسخ: در فرض مذکور لازم است که تيمّم بدل از غسل کنيد و نماز صبح را بخوانيد و براي نمازهاي بعد نيز اگر ممکن است غسل کنيد و اگر در ماه رمضان بعد از طلوع فجر جنب شده‏ايد و اين جنابت چون در خواب عارض شده روزه‏تان صحيح است و براي نماز غسل و يا تيمم بدل از غسل کنيد و شرح آن در رساله توضيح المسائل مذکور است.
سؤال64: آيا تماس بدن شخص جنب و يا شخص بدون وضو با جواهرات منقّش به تصوير "کعبه مقدس" يا آرم "اللّه" جايز است؟
پاسخ: جايز نيست .
استفتائات ج2:سؤال 63 - جواني که چندي پيش با دختري عقد بسته است و هنگام صحبت يا ديدن او يا تماس تلفني با او بي اختيار مايعي به اندازه يک يا دو قطره از محلّ ادرارش بيرون مي‏آيد که هيچ نشانه‏اي از مني بودن را ندارد و فقط چسبندگي جزئي در آن ديده مي‏شود. و در مورد نماز و روزه و غسل وظيفه‏اش چيست؟ و اصلاً آيا اين کار حلالست يا خير؟ و نمازها و روزه‏هايي که در اين مدّت انجام داده چه حکمي دارد؟
پاسخ: رطوبتي که از وي خارج مي‏شود اگر نشانه‏هائي که در مسأله 347 توضيح المسائل ذکر شده نداشته باشد موجب غسل نميشود و آن رطوبت طاهر است و وضو را هم باطل نمي‏کند و اين کار از نظر شرعي هم اشکال ندارد و نماز و روزه‏هائي که انجام داده اگر آن رطوبت نشانه‏هايِ مذکور را نداشته باشد صحيح است.
سؤال 73 - اگر در صورتي که از روي علائم سه گانه (فشار و شهوت و سست شدن بدن) نتوان مني و غير مني را تشخيص داد، آيا از روي علائم ظاهري همچون رنگ و غيره مي‏توان تشخيص داد؟
پاسخ: از هر طريق که انسان يقين کند که مني از او خارج شده جنب مي‏شود.
سؤال 74 - آبي که دو نشانه از نشانه‏هاي مذکور را داشته باشد و يک نشانه را نداشته باشد يا انسان شک کند که آن يک نشانه را نيز دارد يا خير (در صورتي که آن شخص مريض نباشد) در حکم مني است يا نه؟
پاسخ: در فرض مذکور حکم مني را ندارد.
سؤال 75 - آيا از طريق کتب علم پزشکي مي‏توان آبهائي را که از انسان دفع مي‏شود اعم از مني، ودي، وَذْي و غيره را تميز و تشخيص داد؟
پاسخ: از هر طريق که انسان يقين کند که مايعي که از او خارج شده مني است جنب شده و بايد غسل کند.
سؤال 76 - آبي که شکل و مشخصات ظاهري مني را دارد ولي انسان شک مي‏کند که آيا تمامي علائم سه گانه را داشته يا نه، در حکم مني است يا خير؟
پاسخ: در فرض سؤال حکم مني را ندارد.
سؤال 77 - چهار يا پنج سال قبل گاهي اوقات که جنب مي‏شديم، به علّت اعتراض پدر يا مادر به حمام عمومي نمي‏رفتيم در حالي که نمي‏دانستيم تيمّم بدل از غسل هم وجود دارد؛ حکم نمازهايي که خوانده‏ايم چيست؟
پاسخ: نمازهائيکه در موقع جنابت بدون غسل يا تيمم انجام داده‏ايد باطل و بايد آنها را قضا نمائيد
+ نوشته شده در  یکشنبه 4 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

اسنفتائات -2

فتوای ایت الله نوری همدانی ؛
شطرنج ، فی نفسه حرام است
محضر حضرت ایت الله العظمی نوری همدانی ، سلام علیکم . لطفا نظر مبارک خود را در خصوص شطرنج اعلام فرمایید . برخی از مراجع تقلید شطرنج را فی نفسه حرام میدانند، نظر شما چیست ؟

+ نوشته شده در  شنبه 3 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

دیدار با جمعی از پرسنل وزارت دفاع و نیروی دریایی سپاه

آیت الله العظمی نوری همدانی :

حمایت از نظام، حمایت از اصول است

آیت الله العظمی نوری همدانی، گفتند: لازم است، با تمام وجود از نظام پشتیبانی و حمایت کنیم؛ چرا که حمایت از نظام، حمایت از اصول است و نباید از آن غفلت کرد.

معظم له در دیدار جمعی از پرسنل وزارت دفاع و نیروی دریایی سپاه و نیز تعدادی از اعضای هیئت های قرآنی اصفهان و بوشهر، اظهار داشتند: رهبر معظم انقلاب اسلامی، در چند روز گذشته تأکید فرمودند که نباید از اصول غفلت کرد و به فروع پرداخت، بر این اساس ما وظیفه داریم سخن ایشان را سرلوحه کارهای خود قرار دهیم.
 
آیت الله نوری همدانی، با اشاره به آیاتی از سوره نساء، گفتند: طبق آیات این سوره مبارکه، در زمان جنگ نباید غفلت کرد؛ بلکه باید توجه داشت که در زمان حاضر نیز ما در جنگ، البته جنگ نرمی قرار داریم، و اگر از اصولی که لازم است در یک جنگ رعایت شود، غفلت کنیم، شکست خواهیم خورد و به همین دلیل باید هوشیار و آگاه باشیم.
 
ایشان تصریح کردند: به حمدالله، در حال حاضر نظام جمهوری اسلامی به رهبری حضرت آیت الله خامنه ای برپاست و خدمات بسیار خوبی را به اسلام و مسلمین انجام می دهد؛ بنابراین لازم است تمام قد از نظام پشتیبانی و حمایت کنیم، چرا که حمایت از نظام، حمایت از اصول است.
 
این مرجع تقلید با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، که در آن ها در مورد غفلت سخن گفته شده است، گفتند: قرآن تأکید دارد که مسلمانان نباید غافل باشند؛ قرآن یکی از خصلت های بد هر انسانی را غفلت می داند، چرا که می فرماید غفلت، مانع اصلی برای رسیدن انسان به تعالی می شود.
 
آیت الله نوری همدانی، با بیان این که قرآن کریم، سفارشات مکرری در مورد مذمت غفلت و انسان های غافل دارد، در بیان برخی از این آیات گفتند: برای مثال در اوایل سوره روم آمده است که بسیاری از مردم بیش از آن که به آخرت توجه نمایند، به دنیا توجه می کنند، به همین دلیل نیز مورد مذمت قرآن قرار می گیرند.
 
ایشان گفتند: از در و دیوار جهان حکمت می بارد و تنها انسان های هوشیاراند که آن ها را درک می کنند، اما انسان های غافل، به آن ها توجهی ندارند و به همین دلیل هم مورد مذمت قرآن قرار می گیرند

+ نوشته شده در  شنبه 3 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

معرفی دفاتر مرجع معظم

 

آدرس دفاتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی در چند شهر کشور

قم : خيابان شهدا ، كوچه 28 ، پلاك 120
تلفن : 7741850(4خط)
نمابر : 7735900

تهران(1) : خيابان ري ، دو راه مهندس ، حسينيه همداني‌ها
تلفن : 33137194
نمابر : 33137194

تهران(2) : خيابان پاسداران ، ابتداي اختياريه جنوبي ، ارم 4 ، پلاك 10
تلفن : 22591886
نمابر :

تهران(3) : خيابان 15 خرداد ، سراي نقارخانه دوم ، پلاك 14
تلفن : 55153030
نمابر : 55616748

مشهد(1) : خيابان امام رضا 2 ، كوچه كربلا ، حسينيه همداني‌ها
تلفن : 8514443
نمابر : 8598988

مشهد(2) : خيابان آزادي ، چهارراه زرينه ، جنب چاپخانه سيادت
تلفن : 2244226
نمابر : 2244227

همدان : خيابان تختي ، كوچه همه كسي
تلفن : 2520333
نمابر : 2523019

شماره حساب‌هاي دفتر حضرت آيت الله العظمي نوري همداني مد ظله العالي
بانك ملي ايران(سيبا) : 0104091532002
بانك ملت (جام) : 89/8051268
بانك صادرات (سپهر) : 0100951759000

+ نوشته شده در  شنبه 3 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

اسنفتائات

نظر  مرجع  عالی قدر درباره ازدواج موقت

 -آيا دختر رشيده بدون اذن ولي ميتواند ازدواج موقت کند؟
2 -اگر شرايط ازدواج دائم براي دختري رشيده يا غير رشيده فراهم نباشد و در صورتي که ازدواج نکند ترس از اين دارد که به گناه آلوده شود، آيا ميتواند بدون اذن ولي ازدواج موقت کند؟ آيا دختران به دليل نياز عاطفي ميتوانند با شرط نداشتن رابطه جنسي بدون اذن ولي ازدواج موقت کنند؟
3 -ترويج ازدواج موقت در جامعه چه حکمي دارد؟
4 -تقبيح ازدواج موقت در جامعه چه حکمي دارد؟

پاسخ آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی :              

عقد دختر باکره بدون اجازه و رضايت پدر باطل است و فرقي بين ازدواج دائم و موقت نيست.

منبع : روزنامه ابتکار - اول بهمن ۱۳۸۸

+ نوشته شده در  شنبه 3 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  | 

خبر

مرجع ولایی آیت الله العظمی نوری همدانی :

فرهنگ دفاع مقدس نبايد به فراموشي سپرده شود

آیت الله العظمی نوری همدانی  گفتند : نبايد جبهه و جنگ را فراموش كنيم و با رفتن و بازديد از مناطق عملياتي اجازه ندهيم كه فرهنگ دفاع مقدس به فراموشي سپرده شود.

 آيت‌الله العظمی  حسين نوري‌همداني پيش از ظهر امروز در ديدار مهندسان بسيجي سازمان بسيج مهندسي، گروه 43 امام علي (ع) پاسداران دفاع مقدس، سازمان نظارت و بازرسي اصناف قم و دفتر نظارت و بازرشي شوراي نگهبان شازند اراك اظهار داشتند: هفته دفاع مقدس هفته دلاور مردي‌ها، حماسه‌آفريني‌ها و هفته پند و آموزش از تاريخ است.
ایشان با بيان اينكه يكي از مسائل مهم در اسلام زمان است، عنوان داشتند: شناخت زمان، شناخت حوادث آن، ريشه‌يابي و پيدا كردن علل و عوامل به وجود آمدن حوادث زمان سرمشقي براي همه ما است.
مرجع عالی قدر  تصريح كردند : امام علي (ع) مي‌فرمايند «انسان عاقل و متفكر كسي است كه نسبت به زمان و حوادث آن شناخت داشته باشد».  در زمان ما انقلابي به وقوع پيوسته است كه پديده‌اي بسيار مهم بوده و ما بايد آن را بشناسيم چرا كه شناخت فرهنگ انقلاب مسئله‌اي مهم و اصلي براي ما تلقي مي‌شود.
آيت‌الله العظمی  نوري همداني با اشاره به اينكه مردم مسلمان قرن‌ها زير سيطره استبداد و استعمار زندگي مي‌كردند، بيان داشتند: استبداد و استعمار هر دو بر خلاف اسلام است. 
ایشان  اذعان داشتند: پيغمبران نخستين گام را بر ايجاد حكومت اسلامي بنا مي‌نهادند چرا كه تمام ابعاد سياسي، اجتماعي و فرهنگي يك جامعه از حكومت آن جامعه سرچشمه مي‌گيرد.
اين مرجع تقليد اضافه کرند : حكومت‌ها اصلاح نمي‌شوند مگر اينكه مردم آن حكومت اصلاح شوند و امام خميني (ره) راه پيغمبران را ادامه داد و با زمان‌شناسي و بيداري خود مانع از عقب ماندگي بيشتر مسلمان شد. 
ایشان  گفتند: مدت‌ها سلاطين بر مردم حكومت مي‌كردند و حكومتي غير مشروع داشتند، چرا كه حكومت جامعه اسلامي نخست توسط پيغمبران و ائمه و سپس توسط نايب امام كه فردي عادل، آگاه و فقيه اداره مي‌شود.
آيت‌الله العظمی  نوري‌همداني اظهار داشتند: استبداد داخلي و استكبار خارجي دو پديده شوم بودند كه سبب عقب‌ماندگي مسلمانان و كشورهاي اسلامي شدند. 
مرجع عالی قدر  با اشاره به اينكه انقلاب اسلامي امام خميني (ره) فرهنگ مردم را عوض كرد، عنوان داشتنتد: امام خميني (ره) هر كجا گام مي‌گذاشت از «آزادي از استبداد، استقلال از استكبار و جمهوري اسلامي» سخن مي‌گفت.  امام خميني (ره) اسلام ناب را در حكومت اسلامي زنده كرد و بسيج را به وجود آورد، بسيجي كه به معناي گذشتن خود براي اسلام است.
ایشان تاکید کردند : نبايد جبهه و جنگ را فراموش كنيم و با رفتن به مناطق عملياتي و بازديد از آنها نگذاريم كه اين مناطق فراموش شوند.
آيت الله العظمی  نوري همداني با بيان اينكه در دوران هشت سال دفاع مقدس با جنگ سخت رو به رو بوديم، ابراز داشتند : در حال حاضر جنگ نرم را پيش رو داريم و مجاهدين اسلام بايد هميشه مهيا و با صلابت باشند و از اسلام دفاع كنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1 مهر1389ساعت   توسط تقی سالک  |